logorida emp est (1)

Projekt „Noorte sotsiaalne toimetulek koostöövõrgustiku ja motivatsiooniprogrammi toel“ on rahastatud Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) toetuste programmi „Riskilapsed ja –
noored“ avatud taotlusvoorust „Jätkutugi erikoolist või vanglast vabanenud noortele“

Projekti partneriteks on Viru Vangla SA ja Valgamaa Arenguagentuur.

Projekti „Noorte sotsiaalne toimetulek koostöövõrgustiku ja motivatsiooniprogrammi toel“ tegevuste eesmärgiks on parandada vanglast vabanenud noorte sotsiaalset toimetulekut ning jätkutoe kättesaadavust ja kvaliteeti.

Alanud  projekti tulemusena paraneb jätkutoe kättesaadavus ja kvaliteet ning suureneb noortega tegelevate vanglate töötajate kompetents. Selle käigus luuakse teadmistepõhise ja tõendatud mõjuga sekkumismeetmete programm koos abimaterjalide ning varustatakse asjakohaste näidetega. Samuti on kavas koolituste korraldamine vangla töötajatele, psüühika- ja käitumishäiretega noorte võimeid ja vajadusi arvestava sotsiaalprogrammi väljatöötamine, piloteerimine ja kohandamine. Vangist vabanenud noorukite pereliikmete jaoks  töötatakse välja kogemusklubide programm. Meetodika ja materjalide väljatöötamine annab olulise panuse süsteemse võrgustiku tekkimisele ja tõstab jätkutoe teenuste kvaliteeti.

Projekti eesmärgid saavutatakse  4 põhisuuna rakendamise kaudu:

1) Tõhusate töömeetodite ja kasutusel olevate praktikate edasiarendamine

2) Hinnatud ja tunnustatud praktikate Eestis rakendamine

3) Uute koostöömudelite ja –programmide piloteerimine

4) Kogemuste vahetamine ja uute teadmiste hankimine; koostöövõrgustike loomine ja arendamine

Projekti oodatav tulemus:

Projekti pikaajaline eesmärk on jätkutoe pakkumise süsteemse mudeli rakendamine. Selleks tuleb kõigepealt võrgustikuliikmete pädevusi ja motivatsiooni suurendada, et aidata neil vanglast vabanenud noorte toimetulekut parandada. Lõppeesmärgiks on vähendada korduvkuritegude toimepanemist noorte seas.

Projektitegevuste tulemusena on:

  • paranenud vanglast vabanenud noorte sotsiaalne toimetulek ning jätkutoe kättesaadavus ja kvaliteet 3 Eesti piirkonnas.
  • Lõuna-Eesti, Ida- ja Lääne-Virumaa kriminaalhooldusametnike ning teiste vanglast vabanevate noortega tegelevate spetsialistide jätkutoe pakkumise kompetents on suurenenud.
  • On välja töötatud ja rakendatud kohandatud motivatsiooniprogramm psüühika- ja käitumishäiretega noortele.
  • Vanglast vabanenud noorte mitteformaalse võrgustiku liikmete abistamisoskused ja täiendava toe pakkumise suutlikkus on suurenenud Lõuna-Eesti piirkonnas.
  • Informatsioon jätkutoe süsteemse mudeli ja selle rakendamise kohta on teavitustegevuste kaudu jõudnud jätkutoe pakkumisega seotud sihtgruppide, teenuse tellijate ja laiema avalikkuseni.

Programm on osa Haridus- ja Teadusministeeriumi üldisest strateegilisest tegevusest, mis on suunatud laste ja noorte heaolu parandamisele, formaalharidussüsteemi ja noorsootöö mitmekesistamisele ning selle abil ka ennetustööle. Koostöös HTMiga viib programmi ellu Eesti Noorsootöö Keskus, programmi partneriteks on Justiitsministeerium, Sotsiaalministeerium ning Norra Kohalike ja Regionaalsete Omavalitsuste Liit.

Lisainfo programmi kodulehelt www.entk.ee/riskilapsedjanoored/ ja Facebook’ist
www.facebook.com/RiskilapsedJaNoored

The aim of the project

The aim of this project is to increase the social functioning of young people who have been released from prison and to provide an available and efficient support network in 3 regions in Estonia. The competence of probation officers and other specialists dealing with young people to offer continuing support will have increased in Southern-, Eastern-, and Western Estonia. Also, an adapted motivational and social skills program will be developed and applied for young people with mental and behavioral disorders. In addition, the competence of the informal network surrounding young people who have been released from prison to offer help and support will have increased in Southern Estonia. As a result of this project, a comprehensive continuing support model will be developed with the purpose of increasing the social functioning of young people who have been released from prison, and decreasing the number of repeated crimes. Main target groups are: young people who have been released from prison, teachers and school management, members of the informal network (e.g. parents, grandparents, siblings), other members of the society.