Kui sõber käsib sul pea ahju panna, kas sa paned? Viimased uuringud näitavad, et jah.
Hiljuti avaldas veebiajakiri PLOS-1 uuringu, kus selgus, et sõprade keskmised hinded tõusevad või langevad koos. Sotsiaalsete käitumiste nakkuslik iseloom pole iseenesest teadusele võõras – eelnevad uuringud on näidanud, et tegevused nagu suitsetamine, füüsiline treening jms on sõpruskondades nakkusliku iseloomuga – seega, kui näed kedagi oma sõpradest treenimas, võid arvestada, et suure tõenäosusega treenid varsti ka ise, sama kehtib muidugi suitsetamise kohta.
Uuringu “Spread of Academic Success in a High School Social Network” tulemustest selgub, et õpilased, kelle keskmine hinne oli semestri alguses madalam kui nende sõpradel, parandasid oma keskmist hinnet. Samuti langes keskmine hinne aasta jooksul õpilastel, kelle keskmine oli semestri alguses kõrgem kui nende sõpradel. Siit ka üks põhjus, miks vanemad tahavad oma lapsi kindlasti “eliitkooli” panna.
Nagu korrelatsiooniseoste puhul ikka, ei saa otseselt väita, et heade hinnetega sõprade olemasolu põhjustab keskmise hinde paranemist. Tegu võib olla lihtsalt sellega, et samade huvidega õpilased moodustavad sõprussidemeid lihtsamini. Samuti näitas uuring, et väga lähedaste sõprade puhul oli mõju keskmistele hinnetele palju väiksem kui lihtsalt sõprade-tuttavate puhul.