Töötasime välja noorte motivatsiooni- ja sotsiaalsete oskuste programmi
Sotsiaalprogrammide osa kriminaalhoolduses on määrava tähtsusega, sest uute teadmiste, oskuste ja hoiskutega saab toetada noore soovi eluviisi muuta. Eestis on olemas teiste riikide headele kogemustele tuginevad sotsiaalprogrammid (EQUIP, Õige hetk, Viha juhtimine, Sotsiaalsete oskuste programm, Eluviisi treening jt), kuid Sihtotstarbelisi sotsiaalprogramme psüühika- ja käitumishäiretega (sh intellektipuudega) vanglast vabanenud noortele seni ei ole. Seetõttu oleme oma projekti „Noorte sotsiaalne toimetulek koostöövõrgustiku ja motivatsiooniprogrammi toel“ käigus paljude inimeste panustamise tulemusena loonud vanglast vabananud noortele mõeldud motivatsiooni- ja sotsiaalsete oskuste programmi.
Selleks:
- Viidi läbi olemasolevate noortele mõeldud motivatsiooni- ja sotsiaalsete osksute programmide analüüs erinevate valdkondlike ekspertide abil
- Uuriti juba rakendatavate programmide toimivust ja sobivust Eesti oludesse
- Koostati psüühika- ja käitumishäiretega noortele kohandatud motivatsiooni- ja sotsiaalsete oskuste programm (sisu, metoodika, õppematerjalid ja juhendaja käsiraamat)
- Töötati välja kohandatud motivatsiooni- ja sotsiaalsete oskuste programmi juhendajate väljaõpe (sisu, metoodika, õppematerjalid)
Programm põhineb teadusuuringutel ning emotsionaalse intelligentsuse arendamise praktilistel kogemustel. Programmi viivad läbi spetsiaalse väljaõppe läbinud kriminaalhooldajad kas individuaalselt või väikese grupiga.
Pikaajalised eesmärgid:
- Vähem antisotsiaalset käitumist
- Rohkem prosotsiaalset käitumist
- Suurem seotus kogukonnaga
- Vähem korduvaid õigusrikkumisi
Lühiajalised eesmärgid:
- Kõrgem enesehinnang
- Rohkem suhtlemist prosotsiaalsete inimestega
- Paranenud suhted vanematega
Programmi osad
- Motivatsioonitreening
- Töö antisotsiaalsete hoiakutega
- Sotsiaalsete oskuste treening (sh. suhtlemisoskused, eneseregulatsioon, empaatia)
Riskitegurid:
- antisotsiaalset käitumist säilitavad uskumused
- agressiivne ja impulsiivne käitumine
- kriminaalne identiteet
Kaitsetegurid:
- suurem empaatiavõime
- suurem seotus prosotsiaalsete inimestega
- suurem täiskasvanutepoolne järelvalve, seotus
Programm on mõeldud psüühika- ja käitumishäiretega noortele ja projekti käigus piloteeritakse seda vanglast vabanenud noortega.