Organisatsiooni taust ja ajalugu
Tegutseme aktiivselt nii erinevate arendusprojektide kui tegevuste kaudu organisatsioonide ja inimeste suutlikkuse tõstmisega. Omame pikaaegset kogemust haridus-, sotsiaal-, sisekaitse-, tervishoiu ja noortevaldkonna spetsialistide koolitamisel, erinevate strateegiate ja mudelite väljatöötamisel ning valdkonna projektide läbiviimisel ja juhtimisel. Tegutseme koostöö, kaasamise ja demokraatlike väärtuste edendamise nimel Eestis.
SA Omanäolise Kooli Arenduskeskus (OKA) tegutseb alates 1997. aastast kasumit mittetaotleva organisatsioonina. Sihtasutuse missiooniks on olnud eelkõige kooliarendusliku ja haridusuuendusliku initsiatiivi toetamine.
Arendus- ja koolituskeskus Avatud Meele Instituut (AMI) alustas oma tegevust 1999. aastal. AMI loomise eesmärgiks oli kujuneda Eesti haridussüsteemi täienduskoolituse osaks, mis oma kursuste abil taotleb riikliku õppekava eesmärkide paremat täitmist, toetab haridustöötajatel professionaalset arengut ja kujundab soodsat hoiakut elukestva õppimise suhtes. Tänaseks on Avatud Meele Instituudi eesmärgid laienenud ka teistesse haridusega külgnevatesse valdkondadesse. Meil on kehtiv majadustegevusteade nr. 200877 õppekavarühmadega: psühholoogia, juhtimine ja haldus, isikuareng, sotsiaaltöö ja nõustamine, aineõpetajate koolitus, kasvatusteadus, klassiõpetaja koolitus, koolieelikute õpetajate koolitus.
Meie ülesanne on tegutseda avalikes huvides laiapõhjaliselt, toetades innovaatilisi algatusi ja nende elluviimist haridus-, sotsiaal-, õigus-, tervishoiu, siseturvalisuse ja kriminaalpreventsiooni valdkonnas. Algatame, koordineerime ja arendame ka erinevaid alaealiste õiguste kaitsega seotud programme (STEP-programm, „Minu Valik“, „Õppides Loon Ennast“, „Hooliva Kooli mudel“ jt) ning käivitame ja viime ellu ka muid noortega seotud siseriiklikke ja rahvusvahelisi arendusprojekte.
Aastas viime läbi ~100 erinevamahulist tellitud koolituskursust järgnevates valdkondades:
- Meeskonnakoolitused
- Juhtimine ja organisatsiooniarendus
- Pedagoogiline nõustamine ja mentorlus
- Taastav õigus ja konfliktihaldus/vahendus
- Professionaalsed suhtlemis- ja koostööoskused
- Motiveeriva õpikeskkonna loomine
- Õppijat aktiviseerivate ja kaasavate meetodite kasutamine õpiprotsessis
- Õppija ja õpetaja eneseanalüüs ja –refleksioon,
- Vaimse tervise väärtustamine ja läbipõlemise ennetamine jpm
Viime regulaarselt läbi tööalaseid täienduskoolitusi ja supervisioone juhtidele, nõustajatele, haridus- ja meditsiinitöötajatele, õpetajatele, mentoritele, koolitajatele, õppejõududele; viimastel aastatel on olulised sihtrühmad olnud ka sotsiaal- ja lastekaitsetöötajad, kriminaalhooldusametnikud, noorsootöötajad ja politseinikud.
Olulisimad valdkonnad, kus oleme on olnud kestva muutuse loojaks:
- Haridusorganisatsioonide juhtimispraktika muutmine, kooliarenduslikud initsiatiivid
- Lapsekeskse hariduse ja koostöise õpetamispraktika käivitamine lasteaedades ja koolides
- Nüüdisaegse õpikäsituse rakendamine koolis ja ülikoolis
- Alustavate õpetajate kutseaasta ja mentorluse käivitamine
- Praktikapõhise õpetajakoolituse väljatöötamine ja rakendamine
- Eesti keelest erineva kodukeelega elanikkonna lõimimine, uusimmigrant-laste lõimimine koolis ja kogukonnas, LAK-õpe ja eestikeelsele õppele üleminek
- Ainetevahelise lõimingu elluviimine
- Õpi- ja toimetulekuoskuste õppe sissetoomine üldhariduskooli
- Koolide suhtekeskkonna teadlik kujundamise, kiusamise vähendamine ja sallivuse suurendamine
- Erivajadusega laste kaasamine, vaimse tervise probleemide ennetamine
- Soolise võrdõiguslikkuse edendamine
- Riskis olevate laste ja noorte integreerimine kogukonda
- Abivajavate ja õigusrikkumise taustaga noorte mõjutamine ja kaasamine ühiskonnaellu
- Võrgustikutöö lastega seotud probleemide lahendamiseks ja spetsialistide koostöö suurendamine
- Taastava õiguse praktikate rakendamine siseturvalisuse, õiguskaitse ja haridusvaldkonnas
Meil on ~10 töötajat. Erinevate algatuste suundadel tegutseme koos väliste ja sisemiste koostööpartneritega – koolitajate, superviisorite, ekspertidega, kellega meil on pikaajalised koostöösuhted ning ühised arendustegevused ning keda rakendatakse erinevate ettevõtmiste korral vajaduste ja võimaluste põhiselt.
Aastate jooksul on meie olulisimateks siseriiklikeks koostööpartneriteks olnud teiste seas Justiitsministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium, Avatud Eesti Fond, SA Innove/HARNO, Sotsiaalministeerium, Siseministeerium, Tallinna Ülikool, MTÜ SPIN, Kiusamisvaba Kool, Noored Kooli, Eesti Keele Instituut, Eesti Psühhodraama Instituut, Heateo Sihtasutus, Sisekaitseakadeemia, Politsei- ja Piirivalveamet, KÜSK, Riigi Tugiteenuste Keskus, Perekeskus Sina ja Mina, TLÜ Haapsalu Kolledž, Väike Vanker, Moreno Keskus, Tartu Spontaansusteater, MTÜ Ruumiloojad, SA Archimedes, programm Eduko, keelekümbluskeskus, Primus jt ning rahvusvahelisteks koostööpartneriteks Erasmus+, Transforming Conflict, Ugdymo Meistriai jpt
Kui soovid võtta ühendust, helista meile +372 5344 5666 või kirjuta meile info(at)ami.ee või kirjuta järgnevasse lahtrisse: