Õppides loon ennast

Gümnaasiumi õpi- ja koostööoskuste valikkursuse juhendajate väljaõpe

Kuidas aidata õpilasi enda õppimise eesmärgistamisel ja õpimotivatsiooni leidmisel? Kuidas toetada õppijates iseseisvate õpioskuste kujunemist ja endale sobivate õppimisviiside leidmist? Kuidas arendada õppijates enesetunnetuse, -juhtimise ja -regulatsiooni oskuseid? Kuidas suhtlemis- ja koostööoskused mõjutavad õppimist ja kuidas luua keskkond, kus õppija saab need oskused omandada? Kuidas ärata loovus ja kogeda õppimisrõõmu?

Kursus Õppides loon ennast on X klassi õpilastele mõeldud valikkursuse programm, kus fookuses on mitmed tänases maailmas vajalikud oskused ja hoiakud. Valikkursuse jooksul õpivad õpilased tundma ennast kui õppijat, omandavad erinevad õppimisstrateegiad, tegelevad enda motivatsiooni, enesejuhtimise ja eesmärkidega, analüüsivad enda ja õpetaja rolli ning õppimise saboteerimist, uurivad mõtlemist ja tundeid, suhteid ja suhtumisi, harjutavad hea kuulamise, eneseesitlemise ja koostööoskusi jne. Õppija omandab seeläbi baasoskused- ja hoiakud targaks ja tulemuslikuks õppimiseks nii grupis kui individuaalsel tasandil, mis omakorda suurendab õppimisrõõmu ja võimaldab vastutuse võtmist iseenda arengu eest.

Ehkki kursus on suunatud peamiselt gümnaasiumi õpilastele, on valikainet edukalt kohandatud ja õpetatud ka põhikooli kolmanda astme õpilastele. Samuti on kursuse teemasid õpetatud lõimituna ainetundides, lisaks noorsootöö ja huvihariduse kontekstis.

Iseseisva valikkursusena õpetatava kursuse maht on 35 tundi ja see toimub kogemusliku õppe teel. Valikaine läbiviimiseks vajalikud oskused omandab õpetaja käesoleval kursusel. Väljaõppe lõpetanu saab õiguse õpetada kursust „Õppides loon ennast”. Lisaks saab iga lõpetaja kursuse juhendaja käsiraamatu, tunnikonspektide ja tööjuhenditega, kõik vajalikud abimaterjalid õppeprogrammi läbiviimiseks ning õpilaste töö- ja infolehed.

Kellele? Kõik õpetajad, klassijuhatajad, koolipsühholoogid, kes on huvitatud õpi- ja toimetulekuoskuste kursuse juhendamisest ja on valmis töötama kogemusliku õppe meetoditega.

Õpilastele õpetatava valikkursuse teemad:

  • mina kui õppija (õpieelistused ja õppimisviisid, multiintelligentsus)
  • eesmärgistamine, motivatsioon ja enesejuhtimine
  • õppija ja õpetaja rollid ja vastutus
  • erinevate õpistrateegiate kasutamine iseseisval õppimisel
  • õppimise saboteerimine, tarkade valikute tegemine ja prioriteedid
  • oma emotsioonide juhtimine
  • suhted ja suhtumised grupis
  • praktilised suhtlemisoskused: kuulamisoskused, selge eneseväljendamine, eneseesitlemine ja tagasiside
  • toimetulek stressi ja ebaeduga
  • loovust käivitavad praktikad
  • koostööoskused

Kursuse juhendamiseks vajalike oskuste omandamine, kogemusliku õppe meetodite analüüs:

  • kursuse ülesehitus ja metoodika
  • praktilised suhtlemisoskused: selge eneseväljendus, kuulamisoskused
  • ajurünnaku, rühmatööde jt aktiviseerivate meetodite läbiviimise oskused
  • õppegrupis toimuvad protsessid ja nende juhtimise oskused

Koolitajad:

Koidu Tani-Jürisoo
Koidu on üks kursuse “Õppides loon ennast” autoritest ja materjalide väljatöötajatest. Ta on juhtinud kursuse arendusprotsessi ja viinud läbi ÕLE juhendajate väljaõppeid alates aastast 1996. Koidu on psühholoogi haridusega, töötanud aastaid õpetajana, on praegu OK Arenduskeskuse eestvedaja ning Avatud Meele Instituudi täiskasvanute koolitaja ja superviisor. “Ma arvan, et kõige põnevam selle kursuse juures on see, et juhendaja ise õpib seda läbi viies väga palju – õpilaste kohta, tegevuslike meetodite kohta, iseenese kohta. Ja saab sealt koolituselt lisaks õpitule kaasa terve võrgustiku samas suunas mõtlevatest ja tegutsevatest kolleegidest.”

Marje Kuslap
Marje on Rakvere Gümnaasiumi õpetaja, Avatud Meele Instituudi kauaaegne koolitaja, VEPA programmi mentor, kes on ÕLE väljaõppe ise läbinud ning olnud kursuse läbiviijaks paljudele õpilastele. Marje ütleb järgmist: „Olen saanud väga rikkaks inimeseks! Iga inimene on andnud mulle väga palju jõudu ja energiat, tahet õpetajana edasi töötada. Arvasin, et õppimine ei ole ainult kindlate faktide päheõppimine ja viiele vastamine. Õppimine toimub igal ajahetkel ning et neid õppetunde tähele panna ja ennast paremini tundma õppida, ongi vaja maha istuda ning selle üle mõelda. Et mina sellele kursusele minna tahtsin, oli ajendatud samuti õppimisevajadusest: iseenda avastamiseks, uute mõtete-tunnete leidmiseks. Õpilastele annab see kursus samuti juurde enesekindlust, julgust olla ise ja ainulaadne, avardada suhtlemispiire.”

MUU OLULINE INFO

Koolituse kuupäevad: 27.-28.03 | 08.-09.05 | 10.-12.06.2025
Kursuse maht: 68 akadeemilist tundi (2 + 2 + 3 päeva, sellest 56 tundi ühisõpet ja 12 tundi iseseisvat tööd)
Toimumiskoht: Tallinn
Hind: väljaõppe maksumus 875 eurot ((sisaldab koolitust, kohvipause) ning lisaks juhendmaterjalid 115 eurot. Võimalus on tasuda osade kaupa või koostada individuaalne maksegraafik.

Õppekava Õppides Loon Ennast saab lugeda SIIT

Registreeru koolitusele
Küsimuste korral võta meiega julgelt ühendust!
Avatud Meele Instituut

5198 4930