Eestis on väga suur hulk noori, kes ei õpi ega tööta. Sellel on erinevad põhjused ja väljendused, kuid see ei tähenda sugugi, et nad kõik ei taha seda teha. Paljudel noortel on seda raske teha oma mineviku tõttu. Meie sihtgrupp ongi 15-26-aastased õigusrikkumise taustaga noored, kellel oleks ilma programmi abita suur oht jääda n.-ö ühiskonna ääre peale ning jätkata oma ebaseaduslikku tegevust.
STEP-programm aitab kokku viia noore, kes tahab oma elustiili muuta (aga vahel ei tea täpselt, kuidas), ja tööandja, kes on valmis noort inimest sellel teel toetama. Enne seda läbib noor meie nõustamisteenuse, kus pädeva nõustaja toel selgitatakse välja tema tugevad küljed ja huvid, samuti võimalikud kitsaskohad ning tema valmidus ja tahe tööle asuda.
Kaugel me tänaseks juba oleme?
Oleme tänaseks töötanud välja kõik programmi osad ja jõudnud kaasata juba palju koostööpartnereid, sh. kohalikke omavalitsusi ja erinevaid organisatsioone, et noored meieni hakkaksid jõudma. Meie strateegilised partnerid on: Politsei- ja Piirivalveamet, Eesti Töötukassa ning Tallinna LV Spordi- ja Noorsooamet. Kuid tööandjate roll on meie programmis keskne, kõige tähtsam koostöö nendega on seni läinud väga hästi. Ilma tööandjateta, nende julguse ja panuseta ei oleks STEP-programmi. Töölesaamine tagab noorele iseseisvuse ja toimetuleku ning küpse mentori tugi töökohal aitab tal oma elumuutust säilitada.
Meie soov on STEP-programmi abil toetada ka vastutustundliku ettevõtluse arengut Eestis. Vastutustundlikud tööandjad saavad STEP-programmi kaudu ühelt poolt panustada ühiskonda ning samas võimaluse palgata endale motiveeritud noori ja sobivaid töötajaid. Meie kaugem soov on, et selle kaudu hakkavad muutuma ka ühiskondlikud hoiakud, mis paraku on tihti karistus- ja mitte lahendusmeelsed ning taunimise värvi. Me arvame, et hoiakute muutuseks on vaja kohtuda ning kogeda, et kõik polegi päris nii nagu ma olin oma peas valmis mõelnud.
On lihtne olla hinnanguline ja ühiskonnas pettunud ja mitte midagi teha. Kuid kogu meie STEP-meeskond usub, et ühiskond muutub paremaks, kui igaüks teeb selleks kasvõi ühe tegeliku sammu. Me ei saa muuta nende noorte minevikku, kuid meil on võimalik nendega koos astuda mõned sammud, mis muudavad nende tulevikku. Ja selle nimel tasub töötada.
Meie meeskond, kes selle nimel igapäevaselt panustab, on:
- Mihkel Velström, STEP-programmi arendusjuht (kelle põhiülesandeks on tagada kogu programmi toimimine ning selle tutvustamine väga laiale võimalikule parnterite ringile)
- Ene Velström, STEP-programmi nõustaja-konsultant (kes hoolitseb selle eest, et noorte nõustamine igapäevaselt toimiks ja oleks kvaliteetne)
- Kristina Mentsikainen, STEP-programmi koordinaator (et kõik meie protsessid, alates noorte tulekust programmi ja siin liikumisest kuni kõikide ürituste organiseerimiseni, toimiksid nagu kellavärk)
- Markus Tani, STEP-programmi kommunikatsioonispetsialist (kelle teha on see, et meid ja meie sõnumeid oleks piisavalt näha ja kuulda)
- Nõustajad: tööandjate nõustaja Endel Pillau (kes loob ning hoiab kontakte tööandjatega) ja noorte nõustajad (kes on noorega alates valikuprotsessist kuni tööelu esimese poole aastani): Rene Sein, Mall Tamm, Kätlin Servet, Kristina Timmusk, Merilin Rooba, Triin-Ketlin Siska, Kaie Toomet
- Koidu Tani-Jürisoo, projektijuht (kes vaatab, et see kõik koos püsiks ja korrektne oleks)
STEP-programmi aluseks on Taani Kuningriigis rakendatav kontseptsioon ja metoodika High:five. Sellel meetodil on Taanis toetatud õigusrikkumise taustaga noorte tööle ja õppima asumist alates 2006. aastast ning on olnud edukas ja kulutõhus. Vaata täpsemalt www.highfive.net
Projekti „Noorte tööturule kaasamise programm“ algatas Siseministeerium Euroopa Sotsiaalfondi ja Eesti vabariigi rahastusel. Sihtasutus OK Arenduskeskus on Siseministeeriumi partneriks programmi väljatöötamisel ja elluviimisel Harjumaal (sh. Tallinnas). Meie eesmärk on STEP-programmi abil aidata õigusrikkumise taustaga noored tööle või õppima ning toetada neid seal püsimisel.