Kes on ennastjuhtiv õppija ja kuidas teda kujundada?


Kuidas takistustest üle tulla?

Lihtne ja kiire vastus on, et sammhaaval.

Mida aga siis teha, kui esimest sammu on raske astuda ja tahtest jääb puudu?

Võimalik, et ma pole veendunud selles, miks ma takistusest üle tulema peaksin. Tõenäoliselt ma pole kindel, mida tahan ja lisaks võivad minu jaoks olla keerulised ka tunded, mis sellega kõigega seoses tekivad.

Daniel Goleman on Ameerika psühholoog, kes on pühendunud tundetarkuse uurimisele ja tutvustamisele. Golemani mudel keskendub edukusele töökohas ja organisatsiooni juhtimises, sulatades emotsionaalse intelligentsuse teooria kokku võimekuse mudeliga, eesmärgiga uurida, mille poolest tipptegijad eristuvad keskpärastest.

Goleman kirjeldab, kuidas aju bioloogilise ülesehituse mõttes saame me sündides kaasa sellise emotsioonide aluseks oleva närvikava, mis on toiminud kõige tõhusamalt viimased 50 000, kuid mitte 500 inimpõlve, kindlasti aga mitte viimase viie inimpõlve jooksul. Lühidalt kokkuvõttes: tänapäevaste probleemide lahendamiseks on meil kiviaja kriitiliste olukordade jaoks loodud emotsionaalne pagas. Seega, me ei saa 21. sajandil tundetarkuse õppimisest kuidagi kõrvale vaadata.

Meie edukus sõltub mitmetest asjaoludest, näiteks iseloomust, intelligentsusest ja haridusest, perekonna sotsiaalmajanduslikust taustast, üks komponent on ka lihtsalt pime õnn ning oma osa on emotsionaalsel tarkusel. Viimane saab kriitiliseks pädevuseks olukordades, kus inimeste intellekt või tehnilised oskused on sarnaselt kõrgel tasemel. Sellisel juhul sõltub just tundetarkusest ja vaimsest häälestatusest see, keda saadab edu, kes sportlastest võidab kuldmedali ja kellest saab võimekam juht.

Ennast juhtiv õppija tunneb oma emotsioone, saab nendega kontakti ja vajadusel distantseerub neist, tal on õigus kõiki tundeid tunda koos oskusega valida oma reaktsioone, käitumist ja sõnu.

Hästi, aga kui ma ikkagi ei tea, mis suunas seda esimest sammu teha?

Kui ma tean oma suuremat eesmärki, siis on mul ka siht selge. Kuidas teha otsus ja leida oma eesmärk? Minu vastus on: ennast tundma õppides, kohtudes oma takistustega, olgu need emotsionaalsed või füüsilised. Ma usun, et kõik vastused on meie endi sees olemas. Ainult igaüks ise saab oma elu luua.

Eestvedamise ekspert Simon Sinek ütleb selle kohta, et elus ei loe see, mida sa teed, vaid loeb see, miks sa seda teed ehk alusta küsimusest „miks?“. Tema „kuldse ringi“ põhimõte on bioloogiapõhine ja seotud ajuehituse ning emotsioonidega. Kuna me inimestena kasvame ja areneme pidevalt, siis on oluline, et enda leidmine ja tundmaõppimine oleksid samuti pidevad. Tee iseendani jätkub ja jätkub. Minu „miks?“ võib ajas muutuda ja siis on oluline muuta ka seda, mida ja kuidas ma teen.

Kuidas see teoreetiline jutt praktikasse saab?

Üheskoos harjutades läbi tegevuslike meetodite, millele ma psühhodraama ja sotsiomeetria kaudu pühendunud olen ja mida ma kursusele tuua soovin.

Karin Pohla
Koolitaja ja grupijuht

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga