Appi, mul ei ole aega!

On neid, kes alatasa ütlevad, et pole aega. On neid, kes tahavad õppida paremini oma aega juhtima. On see võimalik?

Loogikale toetudes võib üsna kindlalt väita, et ajapuuduse üle ei peaks keegi kurtma. Igaühele meist on antud seda ööpäevas 24 tunni jagu. Ometi tundub, et mõnel inimesel on aega küllalt, ükskõik mida ta ka ei teeks, teisel jälle tundub kogu aeg ajast  puudus olevat.

Tsiteerides ameerika kirjanikku H. Jackson Brown Jr-t „Ära ütle, et sul ei ole aega. Sulle on antud täpselt sama palju tunde päeva kohta kui Helen Kellerile, Pasteurile, Michelangelole, Ema Teresale, Leonardo da Vincile, Thomas Jeffersonile ja Albert Einsteinile.” Siia nimekirja võib nüüd igaüks julgelt ka oma nime lisada –  maailmas tõesti on midagi, mida meile kõigile võrdselt antud on.

Küll aga on meil kalduvus aega kulutada sellisel moel, mis toob endaga kaasa rahulolematust, stressi ja isegi läbipõlemist. On kõigile tuntud ajaga seotud väljendid nagu aega raiskama, aega kulutama, aega surnuks lööma, aega viitma, aega võtma, ajahäda, ajavõlg, ajanappus jne – kõik need on märgid, mis viitavad ebatõhusast ajakasutusest tulenevale stressile või süütundele.

 

Selleks, et oma ööpäevast ikkagi kõik 24 tundi kätte saada, oleme välja toonud viis punkti, mis aitavad meil aega tõhusamalt kasutada ning sellest ka rohkem rõõmu tunda:

  1. Aega ei saa juhtida. Juhtida saab iseennast. Ja see nõuab oma valikute teadvustamist, tahtejõudu ning otsustavust. Võib öelda, et see on üldse eelduseks, et mingisugune muutus toimuda saaks. Me ei saa muuta maailma, küll aga enda suhtumist maailmas toimuvasse.
  2. Tuleb ka jälgida ennast ja oma mõtlemisharjumusi ning loobuda oma piiravast uskumusest, et mul ei ole aega. See suhtumine ongi üheks põhiliseks ajahäda allikaks. Samahästi võib alates tänasest päevast otsustada, et nüüdsest on mul aega piiramatult ja võin ise valida, mida sellega peale hakkan.
  3. Panna kirja oma elus oluliseimad rollid ja valdkonnad, kus tahan edu saavutada. Need on need on minu jaoks olulised asjad, ilma milleta ma poleks mina ise, ilma milleta ma ei tunne end terviklikuna. Selle asemel, et öelda, „mul ei ole selle jaoks tõesti aega”, võib korra proovida öelda, et „see ei ole mulle oluline”. „Mul ei ole aega õhtul hambaid pesta”, „hammaste pesemine pole mulle oluline”, „mul ei ole aega raamatut lugeda”, „enese harimine pole mulle oluline” jne. Selline ümbersõnastamine aitab prioriteete ning nende olulisust paremini tunnetada. Samuti saan sellisel juhul võtta ise vastutuse enda tegemiste ning tegematajätmiste eest.
  4.  Otsustada, millised tegevused viivad soovitud eesmärkideni. Millises rollis näen end aasta pärast, mis on see järgmine samm, mida sellel teel tegema pean, millal ma sa seda teen? Igasugune konkreetsus ja sammudeks jagamine aitab seni hoomamatut ajaperspektiivi väiksemateks ja tehtavateks sammudeks lahti võtta. Samuti ei piisa selleks ainult järgmise sammu peale mõtlemisest, parem on see samm kirja panna, jagada seda lähedastega ning siis see ka ette võtta.
  5. Panna need tegevused oma kalendris esimesele kohale.  Ära lase end katkestada ega kõrvale kallutada, kui kord oled juba alustanud. Ning teinekord ohkega kalendrisse vaadates tuleb meeles pidada, et need on minu enda seatud prioriteedid. Lihtsast nipist kuidas oluline tehtud saaks oleme kirjutanud varasemas postituses

Appi, mul on jälle aega 🙂