Kui laps või noor jääb oma eluteel hätta ja satub nn „paha peale“, siis sageli pere lähivõrgustik hakkab temast kaugenema – vastupidiselt sellele, mida noor vajaks või tahaks. Oskamatusest. Läbipõlemisest. Süütundest. See ei too aga noort pere juurde tagasi, sest temalt oleks liiga palju nõuda, et ta suudaks muuta täiskasvanute hoiakuid ja oskusi. Siin ongi võimalus. Uuringud toovad esile, et vanemlike oskuste, sh suhtlemisoskuste suurenemine avaldab olulist mõju heale kontaktile ja just oskusliku vanemluse abil on võimalik noore inimese elu õnnestumisele kaasa aidata.
MIS ON VANEMATE KOGEMUSKLUBID?
Vanemate kogemusklubi on teemakeskne õpiring, kus juhendaja eestvedamisel ja grupitöö meetodil töötatakse turvalises ja toetavas õhustikus ühe põhiteemaga, tuuakse esile grupiliikmete senised kogemused, kõhklused, kahtlused, õpetatakse uusi oskusi aktiivsete harjutuste, rollimängude jm meetodite abil, luuakse uusi teadmisi ning tegeldakse hoiakute arendamisega piiravatest kasulike suunas. Meie projektis on küll tegevused suunatud vanglast ja erikoolist vabanenenud noorte lähivõrgustikule, kuid vanemate kogemusklubid on oma siuslt ja ülesehituselt sobivad kõigile lapsevanematele. Loodame neid tutvustada ja algatada tulevikus ka kohalikes omavalitsustes riskikäitumist ennetavate meetmetena.
Kogemusklubide juhendajate väljaõpe 12-le grupiliikmele algab septembris 2015 ja kestab kuni jaanuarini 2016. Selle aja jooksul alutatakse iseseisvalt vanemate kogemusklubide läbiviimisega ning saadakse tagasisidet ja tuge oma uute osakuste rakendamisele. Kogemusklubide täisformaat eeldab vanematega kohtumist 8 korral ja töötamist 8 erineva teemaga.
Väljaõppe põhiteemad:
- Teemakesksete kogemusklubide programmi eesmärgid ja väljundid
- Võrgustikutöö põhialused ja mitteformaalse võrgustiku kaasamine
- Teemakesksete kogemusklubide programmi temaatika
- Kogemusliku õppe metoodika, grupi juhtimise oskused
- Koolitajaoskused kogemusliku õppe läbiviimisel
Väljaõpe kestab 5×2 päeva (80 akadeemilist tundi)
Väljaõppe toimumiskoht on Tartu