8. Homoseksuaalsus ei ole vastand heteroseksuaalsusele

Homoseksuaalsust on varem looduses peetud väga haruldaseks. See arvamus on ilmselt seotud sellega, et ajalooliselt on seksuaalne lävimine samasoolise partneriga sotsiaalselt ja religioosselt taunitud. Homoseksuaalne käitumine on looduses siiski üsna levinud. Seda esineb 93 erineval linnuliigil. Erinevate uuringute andmetel: 14% emaseid kiltkajakaid loovad omavahel pesasid ja Oahu saare albatrosside seas on see suhe 31%. Isaste paare on 5-6% austraalia mustadest luikedest, 15% hallhanedest moodustavad isane-isane paare läbi kogu elu ja 37% on biseksuaalsed. Lammaste seas on 8% rangelt homoseksuaalsed isased. Inimpopulatsioonis on homoseksuaalsus kõige paremini uuritud Austraalias – homoseksuaalseid on ligikaudu 8% nii meeste kui naiste seas.

Homoseksuaalsus ei ole vastand heteroseksuaalsusele. Need on ühe pideva skaala otsad: nõrk kuni ekslusiivne tõmme samasoolise partneri poole. Alates 1959. aastast on mitmed uuringud järjekindlalt ja ühemõtteliselt näidanud, et anatoomilised erinevused imetajate genitaalides ja ajus on tugevalt mõjutatud androgeenide hulga poolt loote arengu ajal. Androgeenid on steroidhormoonide perekond, mis mõjutab maskuliinsete tunnuste kujunemist selgroogsetel organismidel, tuntuim neist on testosteroon. Nendel uuringutel põhineb nn Josti paradigma: anatoomiline, ajufunktsionaalne ja käitumuslik sugu raseduse, sünni ja varase lapsepõlve ajal, kujuneb androgeenide kõrge ja madala taseme pikajalise mõju tagajärjel. Sellest mõjust jääb järgi rakumälu, mis kontrollib ka androgeenide taseme tõusul teismeas kujunevaid soolisi tunnuseid ja seksuaalset käitumist.

Viimastel aastatel on kogunenud teavet, mis nõuab eeltoodud klassikalise vaate täiustamist. Uurimuse kohaselt võib homoseksuaalsus kujuneda vanematelt päritud seksuaalset orientatsiooni määravatest DNA märgistest. Tavaliselt need märgised loote rakkudes kustutatakse.  Kui kustutamine ebaõnnestub, siis need päranduvad isalt tütrele või emalt pojale. Nii võib kujuneda välja homoseksuaalsus.

 

Allikad

 

järgmine teema