| AVALEHELE | PROJEKTIST | VÕRGUSTIKUTÖÖ VÄLJAANNE | LUGEMIST | UURINGUD | HOOLIV KOGUKOND | IN ENGLISH |
Mis see on?
KOGUKONNAVÕRGUSTIKU all mõtleme eelkõige erinevate kogukonna osade ja liikmete vahelisi regulaarseid kontakte ja koostööd.
RISKIKÄITUMINE on selline käitumine, millel on käituja enda või tema kaaskodanike tervisele/heaolule ebasoodne mõju. Antisotsiaalne käitumine on üldine kirjeldav mõiste, mida tavapäraselt kasutatakse kirjeldamaks tegevusi, mille käigus rikutakse teiste inimeste või ühiskonnas kehtivaid õigusi. Riskikäitumist ennetavasse kogukonnavõrgustikku võiksid kuuluda kogukonna erinevad osapooled: KOV spetsialistid, koolide, lasteaedade töötajad, huviharidusasutuste, noortekeskuste, koguduste, eronevate organisatsioonide ja ettevõtete esindajad ja lapse lähivõrgustiku esindajad: vanemad, sugulased, naabrid.
VÕRGUSTIKUTÖÖ on see, kui spetsialistid lahendavad probleeme lähtuvalt abivajaja võrgustikust ja püüavad olemasolevat võrgustikku mobiliseerida, rikastada ja kontakte tugevdada.
Miks see on oluline?
- Potentsiaalne riskikäitumisega laps kogeb, et tema ümber olevad olulised täiskasvanud teevad koostööd ning tema ümber olev sotsiaalse toetuse võrgustik on tugev.
- Täiskasvanute arenenud sotsiaalsed ja emotsionaalsed oskused aitavad last ja noort paremini kaasata õppeprotsessi, huvitegevustesse ja noortegruppidesse, seeläbi suureneb tema õpimotivatsioon ning väheneb ebakohane ja riskikäitumine.
- Kui noorte riskikäitumine väheneb, siis suureneb kogukonna turvatunne.
- Õnnelik ja terviklik kogukond saab algusse õnnelikust, kõrge eneseväärtustundega kogukonnaliikmest ning kogukonna tervisliku arengu ja toimetuleku seisukohalt on oluline iga liikme ja iga pere toimetulek ja rahulolu.
KOGUKONNAVÕRGUSTIKUD NOORTE RISKIKÄITUMISE VÄHENDAMISEKS
Projekti nimi on „Kogukonnavõrgustikud noorte riskikäitumise vähendamiseks“. Projekti partneriteks on Võru linn ja Antsla vald.
Projekt on rahastatud Eesti-Šveitsi koostööprogrammi Vabaühenduste Fondi ja Kodanikuühiskonna Sihtkapitali poolt. Projekti kogumaksumus kokku 33 328 eurot. Projektitoetuse summa 29 995 eurot, omafinantseering 3 333 eurot.
Projekti kestus: 01.12.2013-31.03.2015.Projekt “Kogukonnavõrgustikud noorte riskikäitumise vähendamiseks on lõppenud”.
Projekti pikaajaliseks eesmärgiks on kooliealiste laste ja noorte ebakohase ja riskikäitumise ning koolist väljalangevuse vähendamine valdkondadevahelise kogukondliku võrgustikutöö ja regulaarsete ennetustegevuste abil.
Projekti üldeesmärk:
- Kogukond Võru linnas ja Antsla vallas on senisest oluliselt suuremal määral kaasatud probleemide ennetamisse ja lahendamisesse piirkondliku võrgustikutöö käivitamise kaudu riskikäitumisega noortega tegelevate täiskasvanute vahel.
- On suurenenud 2 KOV spetsialistide, koolijuhtide ja õpetajate ning lapsevanemate teadlikkus tarbida ja rakendada valdkondadeülest lapsekeskset võrgustikutööd regulaarsete ennetus- ja sekkumistegevuste abil.
- Informatsioon tervikteenuse kohta on süsteemse teavitus- ja turundustegevuse kaudu jõudnud uute koostööpartneriteni.
Logi sisse:
Kasutajanimi:
Parool:
Koolitussupervisioonil osalejate tagasiside
Loe, mida arvavad osalejad
Lahenduste leidmise protsess oli tähtis ja põnev. Erakordselt oluline on olla kohal. Juhi vahetusega võivad mitmed koostöövormid kaotsi minna, sellepärast on tähtis, et inimesed ise teavad, mida teha ja on initsiatiivikad. Mulle meeldisid ennetavad koostöövormid. Koostöö on väga oluline. Laste ja noorte tunnustamine on tähtis, seda peaksid oskama nii õpetajad kui lapsevanemad.
Ausalt öeldes olin algul kogu projekti suhtes skeptiline. Kuna otsus projektiga liituda oli tehtud enne minu tulekut, siis algul ei saanud ma projekti põhimõttest ja eesmärkidest aru ega osanud ka küsida. Kasutegurit hakkasin nägema alles 2.kohtumisel ja samas ka seda, kui palju tuleb eesmärkide saavutamiseks teha. N.-ö “arendajaid” on praegu hästi palju. Küll oleks hea, kui oleks ühtne ja terviklik lähenemine.
Algul tundus kogu projekt mulle väga koolikeskne. Kuid konkreetsed mudelid ja meetodid on väga vajalikud kogu spetsialistide võrgustikutöös. Takistuseks on see, et mõni oluline spetsialist lihtsalt ei tule kohale. Kõik saab alguse väärtustest! Tuleb kokku leppida, et me väärtustame ühiseid asju. Võrgustikukohtumised peaksid olema kindlasti regulaarsed ja selle saavutamiseks tuleb teha palju teadlikku tööd.
Mis on Hooliv Kogukond?
HOOLIV KOGUKOND on kogukonna koostööl põhinev tegevusmudel noorte riskikäitumise vähendamiseks ja nende toimetuleku toetamiseks
Igal aastal vajavad tuhanded lapsed üle Eesti toetust oma kogukonnalt, et oma igapäevaeluga toime tulla. Meil on olemas tugevad kogukonnad ja asutused, kes soovivad laste heaks midagi ära teha. Hooliv Kogukond aitab käivitada nendevahelise koostöö ja pakub vahendeid, kuidas kogukond üheskoos tegutsedes saab riskikäitumist ennetada ning abivajajat kõige paremini aidata.